Потемнів срібний хрестик або втратило блиск кільце – знайома проблема для багатьох власників ювелірних прикрас або інших срібних виробів. Однак не кожен знає, як почистити срібло правильно і ефективно, щоб повернути йому первісний вигляд власними руками в домашніх умовах. Адже причина плачевного виду срібних прикрас може бути найрізноманітнішою:
- підвищена вологість;
- посилене потовиділення;
- використання косметичних засобів;
- прийом медикаментів.
І, звичайно, не варто скидати з рахунків самий звичайний бруд, який при тривалому носінні незмінно забиває всі виїмки на виробі. Однак найбільш частою причиною потемніння металу є вплив речовин, що містять сполуки сірки. Ступінь зміни кольору залежить і від присутніх в сплаві срібла домішок міді – при окисленні саме вони змінюють колір прикраси.
На підставі цих фактів придумано і успішно використовується безліч найрізноманітніших методів чистки благородного металу.
Як почистити срібло від чорноти швидко і ефективно?
Для повернення виробам первісного вигляду застосовуються різні підручні засоби. І кожен впливає на благородний метал по-своєму, в залежності від природи забруднення та домішок які в ньому містяться. Найпоширенішими способами є наступні:
Як почистити срібло перекисом водню
Цей засіб використовується для чищення не тільки срібних виробів, а й золотих прикрас. Однак природа такого ефекту – хімічна реакція, яка може надати протилежну бажаній дію при вмісті в предметі сторонніх домішок. В результаті – замість красивого блиску можна отримати незмивні чорні плями. Тому при невпевненості в хімічному складі виробу від цього способу краще відмовитися.
Як почистити срібло нашатирним спиртом
Для надання улюбленій прикрасі первісного вигляду рекомендується використовувати розчин нашатирю в пропорції 1: 10 зі звичайною водою. Витримати виріб, в залежності від величини забруднення, протягом 30 хв. (Можна більше або менше). Після цього протерти м’якою губкою і висушити тканиною. Якщо цятки незначні, можна протерти їх змоченою в нашатирному спирті ганчіркою, потім промити водою і просушити.
Як почистити срібло содою
Для отримання миючого засобу необхідно розчинити в 2 склянках води соду (2 стол. л.), Після чого довести розчин до кипіння. У готовий засіб помістити срібні прикраси приблизно на 15 хв. Якщо забруднення слабкого ступеню, досить змоченою в розчині ганчіркою протерти виріб. Або спробувати відчистити його кашкою соди. Однак такий спосіб при інтенсивному застосуванні може стати причиною нанесення подряпин на поверхню срібла.
Як почистити срібло содою і фольгою
Спосіб аналогічний попередньому, тільки для посилення ефекту на дно ємності з розчином слід помістити шматок алюмінієвої фольги і вже на нього класти предмети які вимагають чищення. Буквально через 10-20 сек. після закіпання розчину виріб приймає первинний вигляд.
Як почистити срібло оцтом
Звичайний 9% оцет здатний видалити самі застарілі плями – варто потримати в ньому срібний предмет 15 хв., потім промити водою з наступним висушуванням.
Як почистити срібло зубною пастою або порошком
Для очищення підійде і зубна паста, найкраще без всяких добавок. Якщо використовується порошок, в нього досить додати трохи води. Чистити вироби з численними виїмками краще старою зубною щіткою, після закінчення слід добре промити срібну прикрасу від залишків пасти і ретельно висушити.
Як почистити срібло аміаком
Нашатирний спирт ви можете використовувати і в складі суміші: рівних кількостей перекису водню, рідкого дитячого мила, аміаку і води. Помістити в розчин забруднений предмет і витримати до повного очищення.
Як почистити срібло лимонною кислотою
Розчин лимонної кислоти (пропорція: 100 г на 2 стол.л. води) необхідно помістити на водяну баню, а після закипання покласти в нього виріб разом з невеликим шматочком мідного дроту. Витримати 15-30 хв. в залежності від швидкості очищення, після чого промити і висушити.
Важливо! При використанні будь-якого способу намагайтеся проводити процедуру дбайливо. Якщо срібний предмет став блискучим раніше зазначеного терміну, відразу ж припиняйте процедуру. Адже майже всі способи засновані на хімічних реакціях, а це значить, що хоча б на трохи виріб стане легше.
Як почистити срібний ланцюжок в домашніх умовах?
Легко і просто повернути срібному ланцюжку первозданний вигляд можна за допомогою різних розчинів, оскільки найефективніші протирання (оцтом або аміаком) можуть не дати бажаного результату. Адже деякі частини виробу важкодоступні і не піддаються чищенню. Дієвим способом є застосування наступного розчину: в 200 мл чистої води додати по столовій ложці аміаку і дитячого рідкого мила. Найкраще чистку проводити в банці з кришкою – аміак досить отруйний. Після розмішування в розчин слід помістити ланцюжок і закрити кришку. Буквально через 5 хв. ланцюжок стане як новенький.
Як почистити срібний хрестик самостійно
Срібний хрестик, як і ланцюжок, найбільш часто потребує очищення, оскільки знаходиться в контакті з поверхнею шкіри – постійного джерела різних виділень (поту, жиру). Перед хімічним впливом на предмет слід ретельно вимити його звичайним мильно-содовим розчином – можливо, він потемнів від звичайного бруду. Потім можна застосовувати кожен з вищеперелічених способів.
Важливо! Спочатку варто переконатися, що ваша прикраса – не з чорненого срібла, де потемніння в певних місцях є необхідним елементом дизайну. Застосовувати до такого виробу агресивний хімічний або інтенсивний механічний вплив не рекомендується.
Як почистити срібне кільце від чорноти
У домашніх умовах легко навести блиск на кільце без дорогоцінних каменів. Попередньо варто видалити звичайні забруднення: пил, бруд, жирові виділення. Це можна зробити теплим мильним розчином з додаванням столової ложки аміаку на 1 л води. Якщо після цього чорнота залишилася, можна зробити наступні маніпуляції:
- дві години вимочити кільце в підігрітому мильному розчині;
- вимити його чистою водою і протерти сухою ганчіркою;
- приготувати кашку з крейди і нашатирного спирту, допускається заміна крейди на зубний порошок;
- втирати суміш в кільце м’якою тканиною до очищення;
- промити водою і відполірувати сухою ганчіркою.
Важливо! Одним з найбільш доступних способів є чистка за допомогою картопляного соку. Можна зробити суміш з води і натертої картоплі або помістити дрібно нарізану картоплю в воду. При переході крохмалю в розчин він надає очищаючу дію на вміщені в рідину срібні предмети.
Як почистити срібні вироби з каменем (кільця, ланцюги, браслети)
Якщо в оздобленні присутні камені, чистка агресивними засобами може завдати їм непоправної шкоди. Тому під час процесу слід:
- Користуватися тільки м’якими і щадними матеріалами, що забезпечують запобігання подряпин і пошкоджень. Це можуть бути м’яке ганчір’я, старі зубні щітки, які мають натуральну щетину, а також різні розчини.
- Не застосовувати сухі порошки типу соди або крейди і навіть рідкими сумішами користуватися обережно.
- Під час процесу очищення уважно стежити за станом прикраси і при досягненні необхідного ефекту тут же виймати предмет з розчину.
- Після закінчення чищення обов’язково промити виріб водою і ретельно висушити.
Важливо! Однак якщо камінь коштовний або напівкоштовний, найкраще скористатися послугами ювелірного салону. Тут виріб гарантовано почистять без шкідливого на нього впливу.
Як почистити срібні монети: очищення від чорноти до блиску
Старовинні монети вимагають до себе особливого ставлення. Іноді навіть їх цінністю є особливі сліди віку у вигляді потемнілих плям. Тому початковий етап – сама дбайлива чистка за допомогою мильного теплого розчину. Слід дотримуватися кількох простих рекомендацій:
- Не застосовувати агресивні хімічні засоби, особливо спочатку. В першу чергу варто спробувати соду і мильні розчини.
- При застосуванні сухих речовин (соди або крейди) користуватися не зубною щіткою, а дрантям, найбільш щадним інструментом.
- Коли перший етап закінчиться, визначити приблизну вартість виробу і після цього зробити висновок про подальші дії.
- В процесі чищення не допускати зіткнення монет.
- Високі або низькі t також є різновидом агресивного впливу, тому такі способи краще виключити.
Важливо! Якщо ви не в силах визначити вартість срібної монети, зверніться до послуг фахівця. Адже для багатьох старовинних монет саме їх плями становлять особливу цінність.
Як почистити позолочене срібло: чистка нальоту і оновлення
Вироби з позолотою вимагають уважного ставлення – адже цей шар легко стерти при неналежному поводженні. А саме він надає прикрасам особливу цінність і своєрідну красу. Для чищення позолоченого срібла необхідно:
- Як предмет догляду використовувати тільки суху м’яку замшу.
- Попереднє замочування в теплому мильному розчині – обов’язковий етап процесу. Потім можна скористатися будь-яким рідким розчином з вищенаведених способів.
- Гарного результату можна досягти при протиранні спиртом або горілкою.
- Після закінчення процесу слід ретельно вимити виріб за допомогою води і насухо витерти замшею.
Важливо! Позолочене срібло вимагає ретельного і частого догляду, оскільки при відсутності уваги воно стає тьмяним, темніє і з’являється чорнота. І повернути йому первинний вигляд буває досить проблематично.