Головна / Краса та здоров'я / Жіноче здоров'я / Що таке депресія, симптоми депресії

Що таке депресія, симптоми депресії

як розпізнати депресіюВам здається, що близька людина впала у депресію? А може, просто настрій поганий? Як розпізнати, депресія це чи ні? І що допоможе вийти з депресії? Познайомтеся з ознаками депресії і не соромтеся звертатися до фахівців, якщо серед тривожних симптомів – апатія, почуття провини, зниження самооцінки, безсоння або переїдання.

За даними Всесвітньої Організації Охорони здоров’я депресією страждають близько 350 мільйонів чоловік, серйозною формою депресії хвора одна людина з десяти. Фахівці стверджують: до 2020 року депресія стане другою за величиною причиною, що веде до інвалідизації, а до 2030 року – найбільшим джерелом захворювань у всьому світі.

Незважаючи на тривожні цифри і обґрунтовані наукові дані, багато людей депресію захворюванням не вважають. Низький рівень поінформованості та несерйозне ставлення до перших симптомів депресії загрожує наслідками, іноді плачевними. Саме тому фахівці в галузі психічного здоров’я закликають громадян підвищувати свій рівень знань, щоб вміти розпізнавати ознаки депресії і вчасно звернутися за професійною допомогою для лікування депресії.

– Хвороба або маніпуляція поганим настроєм?

Багато хто вважає, що немає такого захворювання – депресія. Це просто поганий настрій, втома або взагалі капризи того, кому більше нічим зайнятися. Проте депресія – це не примха, і не буденний термін, а справжня хвороба, яку необхідно лікувати у фахівця, вважають спеціалісти.

На їх думку в основі цього захворювання лежать фізіологічні порушення біохімічних реакцій в головному мозку, а саме дефіцит хімічних речовин (нейротрансмітерів), необхідних для правильного функціонування нашої нервової системи. Тому впоратися з депресією одним зусиллям волі або працетерапією, як це пропонують “диванні експерти”, неможливо.

– Жертви депресії – жінки, підлітки, літні люди. Депресивний стан може бути у кожного!

Депресія – хвороба без статі, віку, соціального статусу, сексуальної орієнтації і національності. На жаль, жоден фахівець не дасть гарантії, що саме вас або ваших близьких вона ніколи не торкнеться.

ознаки депресіїОднак деякі групи осіб особливо схильні до ризику розвитку депресії. Наприклад, якщо ви – жінка дітородного віку, підліток, літня людина або особа, що живе в умовах крайньої потреби. Якщо у вашій родині хтось із родичів страждав депресивним розладом, алкоголізмом, наркоманією, мав схильність до суїциду (або покінчив життя самогубством), є велика ймовірність, що ви перебуваєте в групі ризику і рано чи пізно можете відчути на собі ознаки депресії.

Песимістично налаштовані люди з підвищеним рівнем самокритичності, низькою самооцінкою, залежністю від думки оточуючих особливо схильні до депресії.

Те ж саме стосується тих, хто пережив насильство або сильну психологічну травму в дитинстві. Сильне потрясіння, смерть близької людини, недавнє народження дитини, новину про наявність серйозного захворювання, прийом психоактивних речовин (в тому числі ліків), які мають побічну дію на психіку, – все це може спровокувати депресію навіть у відносно здорової людини.

Перші ознаки депресії

Хоча б раз у житті одна людина з десяти випробовувала на собі депресивний стан в легкій формі і зуміла впоратися з недугою самостійно, часом навіть не підозрюючи, що була хвора. На жаль, в інших випадках не все так просто.

Стикаючись з депресією вперше, людина відчуває абсолютно нові для себе відчуття. Вона зазначає у себе стійке зниження настрою, що триває не день і навіть не тиждень і не залежить від зовнішніх обставин, особливу похмурість, відчуття всепоглинаючої темряви. При цьому сама людина може досить добре триматися і навіть жартувати – вона просто перебуває в постійному стані апатії без будь-яких зовнішніх проявів захворювання.

Мабуть, самий чутливий симптом депресії, що починається – зниження (або абсолютна втрата) здатності отримувати задоволення від раніше приємних занять, зниження або повна втрата інтересу до навколишнього (до улюблених занять, хобі, дружніх зустрічей і т.д.). Тілесними проявами початку депресії можуть бути порушення сну, зміни апетиту, слабкість, швидка стомлюваність, зниження сексуальної активності, зловживання алкоголем (щоб зняти напругу).

Симптоми депресії. Як їх виявити?

Симптоми депресії безпосередньо залежать від форми захворювання: чим важче форма депресивного розладу, тим найбільш очевидні його прояви. Також важливо знати, що іноді депресія може виникнути у вигляді одиничного епізоду хвороби, іноді може носити хронічний характер і періодично загострюватися.

Психіатри, психотерапевти та інші фахівці, які трудяться на благо психічного здоров’я людства, виділяють чотири групи проявів депресії.

Емоційні прояви.

Почуття внутрішньої напруги, тривоги, очікування біди, що насувається,пригнічений настрій, туга, печаль, відчай,
апатія, зниження або втрата здатності отримувати задоволення від улюблених занять, дратівливість, гостре реагування на будь-який подразник ззовні,
почуття провини, зайва самокритичність,
зниження самооцінки, почуття невдоволення собою, непевність,
втрата здатності переживати будь-які почуття (у випадках глибоких депресій),

Соматичні прояви депресії.

Підвищена стомлюваність при збереженні інтенсивності розумових або фізичних навантажень, відчуття слабкості,
порушення апетиту (його відсутність або переїдання),
порушення сну (безсоння, сонливість, часті пробудження, поверхневий сон),
зниження сексуального потягу.
“Віртуальні” болі і неприємні відчуття в тілі (наприклад, біль в шлунку, серці, головний біль)
порушення в роботі кишечника.

Поведінкові прояви.

Схильність до усамітнення, соціальна ізоляція,
апатія, пасивна поведінка, відмова від будь-яких видів активності і розваг,
розлад харчової поведінки (відмова від прийому їжі або переїдання),
зловживання алкогольними напоями або психоактивними речовинами, які приносять тимчасове полегшення.

Розумові прояви депресії

Наявність думок про власну незначущість, непотрібність, усвідомлення себе тягарем,
відчуття затуманення свідомості, загальмоване мислення, труднощі в ухваленні рішень,
зниження концентрації уваги, непосидючість, неможливість розслабитися,
песимістичне бачення майбутнього з відсутністю перспективи, похмурі думки про життя,
думки про безглуздість життя і про самогубство (у випадках глибокої депресії).

Спираючись на короткий опис кожної групи симптомів депресії, ви можете перевірити себе (або близьку людину) на наявність захворювання і вчасно звернутися за професійною допомогою. Якщо деякі з перерахованих симптомів зберігаються протягом двох і більше тижнів – пора бити тривогу, щоб депресивний стан не став вам звичним!

Якщо ви виявили в себе ознаки депресії – ні за яких умов не займайтеся самолікуванням і не вдавайтеся до послуг осіб, які надають некваліфіковану допомогу з метою позбавити вас грошей шляхом обману. Тільки грамотний фахівець здатний надати вам належну підтримку і підібрати правильне лікування, що підходить саме вам.

Дивіться також

як очистити кров

Поради як очистити кров в домашніх умовах

Дані аналізів крові служать важливими характеристиками, точно описують стан здоров’я людини, тому кожному важливо знати …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *