Головна / Краса та здоров'я / Жіноче здоров'я / Що таке менструація, коли вона починається

Що таке менструація, коли вона починається

що таке менструаціяМи відповімо на найпопулярніші питання про менструацію і менструальний цикл і розвіємо всі твої страхи і сумніви! З цієї статті ти дізнаєшся:

 • Що таке місячні і менструальний цикл?
 • Коли у дівчинки починаються місячні?
 • Як передбачити перші місячні?
 • Чому у дівчини йдуть місячні?
 • Що відбувається під час менструації?
 • Скільки тривають місячні?
 • Як розраховувати менструальний цикл і як швидко він встановлюється?
 • У яких випадках слід звернутися до лікаря?

Що таке менструація і менструальний цикл?

Місячні або менструація – це щомісячна поява кров’яних виділень із статевих шляхів, що триває від 3 до 7 днів. Менструація – частина менструального циклу.

Що таке менструальний цикл? Це важливий і складний процес, який відбувається в організмі дівчини і жінки. Він безпосередньо регулюється в головному мозку, складається з двох фаз і декількох етапів. Прийнято розрізняти:

 1. Яєчниковий цикл (зміни відбуваються в яєчниках)
 2. Матковий цикл (наростання і формування слизової всередині матки)

Коли у дівчинки починаються перші місячні?

коли починаються місячніВ організмі дівчинки в період статевого дозрівання починають вироблятися статеві гормони. В 9-10 років ти помічаєш, що почала швидко зростати і відбувається так званий стрибок зростання – за рік ти можеш різко вирости, в середньому на 6-8 см. Трохи пізніше починають збільшуватися молочні залози, з’являється волоссячко в інтимній зоні і під пахвами. Ці ознаки найчастіше починають з’являтися з 10 років. І тільки після цього починається перша менструація – менархе. Найчастіше вона починається у дівчаток 12-13 років, але місячні можуть початися і в 10, і в 15 років, і це теж нормально. А ось якщо менструації почалися дуже рано чи пізно, потрібно обов’язково звернутися до гінеколога для огляду. Можливо, буде потрібно обстеження, щоб з’ясувати причини.

Протягом двох років, поки встановлюється менструальний цикл, менструації можуть приходити із затримками. В цьому немає патології, так організм адаптується до нового явища.

Як передбачити перші місячні?

На темпи статевого розвитку і те, коли буде перша менструація, впливає дуже багато чинників:

 • Фізичний розвиток
 • Конституція
 • Спадковість
 • Харчування

Ще вік, коли починається менструація, залежить від маси тіла. У більшості випадків вага повинна бути не менше 45-46 кг. Фахівці називають цю масу «критичною» або «мінімальною», тому у худеньких дівчат менструації найчастіше починаються пізніше. Але з точністю передбачити перші місячні у дівчат неможливо, тому завжди носи з собою в сумочці прокладку, щоб місячні не застигли тебе зненацька.

Що відбувається під час менструального циклу і чому наступають менструації?

Під час менструального циклу в яєчниках відбуваються деякі зміни:

 • В яєчниках виробляються гормони, і їх стає все більше і більше, поки, нарешті, концентрація гормонів не досягає свого піку в середині циклу. Пізніше рівень гормонів падає, через що і починається менструація.
 • В середині циклу рівень гормонів максимальний, в цей час в яєчниках яйцеклітина виходить в маткові труби. Цей процес називається овуляцією.
 • Яйцеклітина рухається по трубах до порожнини матки, а в цей час в матці починає збільшуватися внутрішня оболонка (ендометрій). Якщо вагітність не виникає, яйцеклітина разом зі слизовою оболонкою матки і кров’ю виділяється назовні.
 • Порожнина матки також зазнає циклічні зміни: протягом місяця всередині матки наростає внутрішня слизова оболонка, і коли її стає досить багато, вона виділяється разом з кров’ю у вигляді менструальних виділень. Цей процес виникає на тлі падіння рівня жіночих гормонів. Так відбуваються місячні.

Скільки тривають місячні?

Це дуже індивідуально, але зазвичай місячні тривають від трьох до п’яти днів. При цьому 7-8 днів також вважається нормою. Ну а якщо перші місячні почалися вже більше року назад і тривають менше 3 днів або, навпаки, довше 8, слід обов’язково звернутися до лікаря-гінеколога.

Як розраховувати менструальний цикл і як швидко він встановлюється?

скільки тривають місячніМенструальний цикл прийнято рахувати від першого дня менструації до першого дня наступної менструації. Середній менструальний цикл найчастіше триває 28 днів, але тривалість може коливатися від 21 до 35 днів. Менструальний цикл може встановлюватися протягом двох років. Поки це відбувається, менструації можуть бути мізерними і дуже часто приходять із затримками. Також зміни в менструальному циклі можуть бути пов’язані з переїздом в інше місце, зі зміною клімату або часових поясів, з перенесеною хворобою, стресом, з перевантаженнями в школі, поганим харчуванням або з дефіцитом ваги.

У яких випадках слід звернутися до лікаря?

 • Якщо цикл не встановився протягом двох років або якщо менструації приходять частіше ніж через 21 день або рідше 35 днів,
 • якщо менструації рясні або, навпаки, занадто мізерні. А також якщо тобі вже виповнилося 15 років, а місячні так і не почалися.

Тепер ти знаєш, що таке менструація? Пам’ятаєш, як це було в тебе?

Дивіться також

як очистити кров

Поради як очистити кров в домашніх умовах

Дані аналізів крові служать важливими характеристиками, точно описують стан здоров’я людини, тому кожному важливо знати …

Один коментар

 1. Дякую, цікава стаття. Згодилась при розмові з дочкою! Уже доросла, якраз настав час поговорити про менструацію. Чесно кажучи – більше хвилювалася ніж пояснювала!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *