Головна / Сім'я та діти / Діти / Терміни прорізування зубів у дітей

Терміни прорізування зубів у дітей

У перший рік життя відбувається найшвидший розвиток людського організму. Рости і змінюватися з такою вражаючою швидкістю дитина більше не буде ніколи. Це час, багатий на знаменні події, адже все відбувається вперше: перша посмішка, перше слово, перший крок і, звичайно, перший зуб.

Терміни прорізування зубівТерміни прорізування зубів у немовлят займають в житті молодої сім’ї особливе місце. Деякі чекають його з радістю і нетерпінням, деякі – з неприхованою тривогою. Але байдужим не залишається ніхто.

Що потрібно знати про терміни прорізування зубів

В середньому перші зуби у малят з’являються в 6-8 місяців. Однак педіатри називають приблизний вік виключно для того, щоб зорієнтувати батьків. І ні в якому разі не потрібно переживати, якщо процес починається в інший час, адже діти розвиваються кожен у своєму ритмі.

На терміни прорізування зубів можуть впливати:

 • спадковість (все відбувається так само, як у найближчих родичів);
 • недоношеність (терміни можуть зрушити вперед);
 • перебіг вагітності (чим важче, тим пізніше);
 • регіон проживання (у дітей з південних областей зазвичай зуби ріжуться раніше);
 • харчування (збалансований раціон сприяє своєчасній появі зубів);
 • нездатність дитячого організму до засвоєння поживних речовин (ріст зубів відкладається через їх брак);
 • хвороби, перенесені дитиною (рахіт, пневмонія, часті ГРВІ можуть порушити порядок і терміни).

Таким чином, терміни прорізування зубів у немовлят залежать від безлічі факторів і є відносними. В одного малюка перші різці з’являються вже в 4 місяці, тоді всі зуби вийдуть на поверхню до 2 років. У іншого до 8-12 місяців зовсім немає зубів, і в цьому випадку вони закінчать різатися пізніше. Обидві ці ситуації – варіанти норми.

Послідовність прорізування зубів

Молочні зуби

Перші зуби з’являються в ранньому віці і називаються молочними. Вони потрібні для:

 • відкушування і жування;
 • формування щелепи і розвитку жувальних м’язів;
 • розвитку мови.

Тимчасові зуби відрізняються від постійних. Вони менші, більш округлої форми, коріння їх ширше і коротше, а емаль більш тендітна і тонка.

Природою закладено певний порядок прорізування зубів. Спочатку з’являються тимчасові. Як правило, схема виглядає так:

 1. Центральні різці: спочатку нижні – в 6-10 місяців, потім верхні – в 7-12.
 2. Бічні різці: спочатку верхні – в 9-13 місяців, потім нижні – в 10-16 місяців.
 3. Перші великі корінні зуби (перші моляри): спочатку верхні – в 13-19 місяців, потім нижні – в 14-18.
 4. Ікла: верхні – в 16-22 місяці, нижні – в 17-23.
 5. Другі великі корінні зуби (другі моляри): спочатку нижні – в 23-30 місяців, потім верхні – в 25-33.

зуби у немовлятПовний комплект налічує 20 молочних зубів, які прорізаються до 2,5-3 років. Незважаючи на те що кожен малюк унікальний, на терміни і послідовність появи зубів батьки повинні звертати особливу увагу, адже це безпосередньо пов’язано з розвитком і здоров’ям дитини.

Прорізування постійних зубів – послідовність

Для дорослої людини нормою вважається наявність 32 зубів. Хоча останнім часом у багатьох зуби мудрості (треті моляри) все частіше так і залишаються в зародковому стані і не прорізаються протягом усього життя.

Зміна молочних зубів на постійні відбувається, коли останні вже повністю сформовані і готові замінити собою молочні. Це тривалий процес, який починається, як правило, у віці 6-7 років. Коріння починають розсмоктуватися, а самі зуби розхитуються і випадають. На їх місці відразу починають рости постійні. На відміну від прорізування молочних зубів, зростання корінних в 90% випадків не несе з собою хворобливих відчуттів.

Процес заміни відбувається в певній послідовності:

 1. спочатку позаду молочних зубів з’являються перші корінні моляри;
 2. потім різці: центральні – по 2 зверху і знизу в 6-8 років, бічні – також по 2 в 7-9 років;
 3. потім перші премоляри – в 9-11 років і другі премоляри – до 12 років;
 4. 4 ікла – до 13 років;
 5. потім до 14 років прорізаються другі моляри;
 6. і, нарешті, треті моляри, які можуть з’явитися в будь-якому віці починаючи з 15 років (а можуть не з’явитися зовсім).

Треба відзначити, що порядок повинен бути саме такий, а ось вік вказано орієнтовно. Як і у випадку з молочними зубами, все залежить від генетики і ряду інших чинників, про які вже говорилося раніше.

Відхилення від норми у прорізуванні зубів

Аномальними вважаються наступні ситуації:

 • Довго немає перших зубів (наприклад, коли немає жодного після року). Це може бути викликано різними причинами, в тому числі рахіт або відсутність зубних зачатків (адентія).
 • Зуби з’явилися занадто рано, що може сигналізувати про проблеми з ендокринною системою.
 • Порядок прорізування відрізняється від стандартного.
 • У зубів нетипова форма, колір, або вони ростуть нерівно.

У зазначених випадках потрібно показати дитину педіатру і стоматологу.

Іноді у немовлят зуби з’являються, коли вони знаходяться ще в утробі матері, – така ситуація теж є аномальною. Після народження малюка ці зуби підлягають видаленню, так як згодом вони заважають і йому, і мамі при грудному вигодовуванні.

Симптоми прорізування зубів у немовлят

симптоми прорізування зубів

Коли починається процес прорізування зубів, малюки ще не можуть сказати, що відчувають дискомфорт. Але уважні батьки зауважують зміни в самопочутті та поведінці дитини:

 • Ясна стають болючими, червоніють і опухають.
 • Може підвищитися температура тіла. Однак, якщо справа в зубах, показання термометра не будуть перевищувати позначку 38,5 градусів. А в переважній більшості випадків температура тримається в межах 37,0-37,5 градусів від 1 до 3 днів.
 • Малюк часто прокидається вночі, сон поверхневий і неспокійний, в результаті всі члени родини не висипаються (що не кращим чином позначається на самопочутті та настрої).
 • Карапуз відмовляється їсти або їсть без апетиту, при цьому він частіше прокидається вночі і просить груди. При смоктанні періодично покусує сосок матері.
 • Виникає сильне виділення слини, яке, в свою чергу, може стати причиною подразнення шкіри на підборідді, покашлювання і легкого нежитю.
 • прорізування зубів температураДитина тягне в рот все, що бачить: іграшки, побутові предмети, свої і батьківські руки.
 • У деяких дітей з’являється діарея, яка пов’язана з виділенням слини і підвищенням перистальтику кишечника. Треба сказати, що випорожнення в даному випадку порушується на термін не більше 3 днів і дефекація відбувається 2-3 рази на добу.
 • З’являються часті капризи, як плаксивість і загальне занепокоєння, які є природною реакцією дитини на болі і постійну сверблячку.

Цікаво! Деякі лікарі не відносять підвищення температури тіла, нежить, кашель і діарею до ознак прорізування зубів. Незважаючи на частоту подібних проявів, вони вважають, що ці симптоми свідчать про наявність невиявленої інфекції. Якщо будь-які симптоми не проходять більше 3 днів, батькам рекомендується проконсультуватися з педіатром.

Як допомогти малюкові, коли прорізуються зуби

Цей важкий період можна полегшити, якщо зробити певні заходи:

 • як допомогти при прорізуванніПеріодично масажувати пальцем ясна дитини, попередньо вимивши руки. Те ж саме можна робити спеціальною силіконовою насадкою на палець або щіткою для дітей до року.
 • Користуватися прорізувачами. Це спеціальні пристосування у вигляді іграшок з пластику, силікону або гуми. Дитина гризе їх, тим самим знімаючи неприємні відчуття від прорізування.
 • Застосовувати гелі для ясен при прорізуванні зубів. Вони заспокоюють, знімають біль і запалення, надають антибактеріальну дію. Гель для дітей, коли ріжуться зуби https://gengigel.ua/gel-teething. 
 • При необхідності використовувати знеболювальне відповідно до інструкції по застосуванню.
  Не змінювати нічого в режимі. Всі експерименти і нововведення краще відкласти до більш сприятливого часу.
 • Спробувати зрозуміти, що відчуває дитина, і надати їй емоційну підтримку. Не відмовляйте малюкові в підвищеній увазі: частіше бреріть його на руки, проявляйте ніжність і турботу, частіше давайте груди, якщо потрібно. Для дитини цей період – випробування, з яким вона справляється як може.

Головне побажання батькам – зберігати позитивний настрій. Дитина буквально вбирає атмосферу в сім’ї. Якщо мама і тато емоційно стійкі і відносяться до малюка з розумінням і турботою, то йому буде набагато простіше подолати всі труднощі. Адже він буде відчувати, що потрібен і його люблять. Тіште себе думкою, що терміни прорізування зубів не такі вже й великі!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *